Ljubitelji košarke iz Srbije i regiona će biti zadovoljni što najjači domaći timovi učestvuju na ovom turniru. Ali ne samo da učestvuju, već u slučaju Crvene zvezde i Partizana, redovno stižu do završnica. Ljubitelji klađenja na Evroligu takođe će biti zadovoljni činjenicom da se igra mnogo utakmica, tako da uvek postoji dovoljno opcija za izbor. Ovde ćemo reći nešto više o ovom turniru.
Format Evrolige u košarci
Evroliga broji 18 timova: većina njih ima takozvane A licence, što su dugoročne ulaznice za turnir. Ove licence se dodeljuju najvećim, najpopularnijim i najtrofejnijim timovima. Osim toga, u Evroligi učestvuje pobednik Evrokupa, drugog najvažnijeg turnira, i još nekoliko timova koji dobijaju specijalne pozivnice od organizatora.
Najpre, svih 18 timova igraju međusobno u dva kruga, jedan meč kod kuće i jedan u gostima. To je klasičan sistem prvenstva. Uobičajeno je da se igra po jedna utakmica nedeljno, ali postoje i nedelje kada timovi igraju po dve utakmice.
Zatim, 10 najlošijih timova završava sezonu, dok osam najboljih igra četvrtfinalne serije do osvojene tri pobede. Timovi koji su se bolje pokazali u regularnom delu sezone imaju prednost domaćeg terena.
- Pobednici četvrtfinalnih serija prolaze u završni turnir „Fajnal for (4)“. Ovaj događaj se obično održava tokom jednog vikenda u jednom gradu. Polufinala se igraju u petak, nakon čega sledi utakmica za treće mesto i finalna utakmica u nedelju. Napomena: za razliku od NBA i nacionalnih prvenstava, pobednik se ne određuje kroz seriju utakmica. Ovde se pitanje najboljeg tima rešava u jednom susretu.
Naravno, Evroliga zaostaje za NBA ligom u pogledu kvaliteta igrača i spektakla koji nudi (iako u poslednjih nekoliko godina ne fali atraktivnih zakucavanja), ali glavni evropski turnir ima i svoje prednosti. Manje postoji tajm-auta i reklamnih pauza, što čini samu igru dinamičnijom.
Pored toga, Evroliga ima mnogo istorijskih rivalstava, a tu je i manji broj utakmica. To znači da je mnogo manje prolaznih mečeva, u kojima favoriti odmaraju svoje igračke zvezde i time lišavaju publiku spektakularne košarke.
Karakteristike klađenja na Evroligu u košarci
Ranije su timovi igrali u dva grupna kruga i bilo je malo iznenađenja. Lideri su pobeđivali autsajdere i prolazili prvi krug bez poraza. Sada, kada je prvenstvo postalo linearno, broj iznenađenja je značajno porastao.
Razlog za to je naporniji raspored i šira rotacija sastava od strane trenera. Više utakmica znači više povreda, a timovi sada aktivno koriste strateško razmišljanje, često donoseći odluke o tome koje utakmice treba odigrati intenzivnije, a koje mogu odigrati sa manje napora. Zato i nije retkost u Evroligi da tim pobedi sa kvotom od 7.00-10.00.
Faktor domaćeg terena. Postoje timovi koji igraju vrlo dobro na svom terenu. Bez obzira na sastav i probleme s kojima se suočavaju, podrška domaćih navijača čini svoje. Prvenstveno, takvi timovi se odnose na beogradsku Crvenu zvezdu i litvanski Žalgiris. Pored toga, tu su i grčki Panatinaikos i Olimpijakos, kao i izraelski Makabi i turski Fenerbahče.
Faktor duplih mečeva. Postoje nedelje u Evroligi kada timovi igraju po dve utakmice. To su obično utorak-sreda i četvrtak-petak. Obzirom na to da vikendom takođe igraju mečeve u nacionalnim prvenstvima, timovima je vrlo teško da izdrže taj tempo bez gubitka kvaliteta igre. Stoga, pažljivo pratite geografiju letova timova tokom tog perioda i protiv koga će igrati u nacionalnom prvenstvu. Ako ih očekuje derbi i dva duga leta usred nedelje, možete biti sigurni da će u drugom meču Evrolige tim koristiti širu rotaciju i čuvati energiju. Ako tim sve svoje mečeve u toku nedelje igra kod kuće, možete se kladiti na njega, čak i ako nije favorit turnira.
Faktor motivacije. Ovo je takođe vrlo važan faktor, posebno pred kraj regularne sezone. Neki učesnici su već osigurali mesto u plej-ofu, dok su drugi, naprotiv, izgubili sve šanse i već se više fokusiraju na borbu u nacionalnim prvenstvima. U ovoj fazi sezone, sasvim je moguće kladiti se na timove koji se bore za preostala mesta u Top 8. Nemojte zanemariti ovaj faktor.
Fizička forma lidera. U Evroligi mnogi timovi zavise od jednog ili dva najbolja igrača, bilo da se radi o plejmejkeru, centru ili ofanzivnom beku. Razumljivo je da niko ne može odigrati dugu sezonu bez padova u formi. Obratite pažnju na to kada lideri tima zapadnu u lošu formu i pokušajte da se kladite protiv favorita u tom trenutku.
Za kladioničare, Evroliga je definitivno dobar izbor. Postoji mnogo mečeva na koje se možete kladiti. Pored toga, turnir je popularan i među kladionicama zbog svoje popularnosti koju ima među gledaocima. Kvote na najvažnije mečeve Evrolige mogu se porediti sa onima u NBА, a kladionice smanjuju maržu na te mečeve kako bi privukle što više opklada.