Partizan se vraća u Ligu šampiona. Srpski rukomet diše punim plućima!
Rukometaši Partizana zvanično su dobili mesto u Ligi šampiona za sezonu 2026/27, nakon što je Evropska rukometna federacija potvrdila proširenje elitnog takmičenja na 24 kluba. Odluka je pala na sednici Izvršnog odbora EHF-a, a crno-beli su jedno od 13 mesta obezbeđenih putem specijalne pozivnice. Za srpski rukomet, ovo je mnogo više od jednog klupskog plasmana – to je povratak na evropsku mapu posle više od decenije odsustva.
Proširenje takmičenja otvorilo vrata Partizanu
EHF je odlučio da poveća broj učesnika Lige šampiona, što je direktno omogućilo ulazak nekoliko klubova koji inače ne bi imali šansu kroz standardnu kvalifikacionu proceduru. Od ukupno 27 prijavljenih timova, tri nisu dobila mesto u novom formatu – mađarska Tatabanja, islandski Valur i norveški Elverum. Partizan je, za razliku od njih, uspeo da se pozicionira kao relevantan akter u razgovorima sa EHF-om i osigura pozivnicu.
Pored Partizana, specijalne pozivnice dobili su i:
- Orhus i GOG Gudme (Danska)
- Nant i Monpelje (Francuska)
- Fukse Berlin (Nemačka)
- Seged (Mađarska)
- Vardar (Severna Makedonija)
- Porto (Portugalija)
- Celje (Slovenija)
- Krins-Lucern (Švajcarska)
- Kristijanštad (Švedska)
Više od decenije čekanja – kontekst koji govori sve
Poslednji srpski klub koji je nastupao u Ligi šampiona bila je Vojvodina, i to još u sezoni 2015/16. Novosađani su tada odigrali grupnu fazu, ostvarili dve pobede uz osam poraza i ispali bez većeg otpora. Od tada, srpski rukomet nije imao predstavnika u elitnom evropskom takmičenju – što je period od punih deset godina. Partizanov povratak na tu scenu zato ne treba posmatrati samo kroz sportski kontekst, već i kroz prizmu razvoja klupske infrastrukture, finansija i ambicija koje crno-beli pokazuju u poslednjih nekoliko sezona.
Srpski rukomet generalno prolazi kroz period stabilizacije nakon turbulentnih godina. Partizan je u tom smislu jedan od retkih klubova koji ulaže u igrački kadar i sistematski gradi ekipu sposobnu za evropske izazove. Plasman u Ligu šampiona logična je posledica tog kursa, ali i ogroman podsticaj za dalji razvoj.
Rivali svetske klase čekaju u grupnoj fazi
Liga šampiona 2026/27 biće izuzetno jaka. Među sigurnim učesnicima nalaze se neki od najvećih europskih klubova – Barselona, PSŽ, Magdeburg, Vesprem, Kolštad, Kilce, Sporting, Zagreb i Dinamo Bukurešt. Tu je i nemački Melsungen kao osvajač Lige Evrope. Partizan će se, dakle, naći u društvu ekipa koje redovno igraju završne turnire i bore se za trofej.
Format takmičenja predviđa šest grupa sa po četiri tima. Žreb grupne faze zakazan je za petak od 11 časova, a nova sezona startuje 9. i 10. septembra. Tada će crno-beli saznati ko su im prvi evropski rivali – i to će biti pravi test koliko je ovaj povratak Srbije na evropsku rukometnu scenu zaista održiv.
Jedno je sigurno: posle deset godina odsustva, srpski rukomet ponovo ima razloga za uzbuđenje. A Partizan nosi teret i čast da ga predstavi tamo gde se igra najjači rukomet na svetu.